Wpisy oznaczone tagiem ‘znak’

Kasa jako punkt opłat Słowo „kasa” odnosi się również do miejsca, w którym robimy różnego rodzaju opłaty lub gdzie wypłacane nam są do ręki pieniądze. Zwykle są to specjalnie wydzielone stanowiska – boksy albo też bardziej popularne okienka, oznaczone stosownymi tabliczkami z napisanym na nim wyżej wspomnianym słowem. Nieco inaczej wyglądają oczywiście kasy w sklepach, siedzący na kasie pracownik ma tutaj bezpośredni kontakt z klientem – bez żadnych ścianek czy szyb. Przy kasie płacimy za zakupy – używamy do tego gotówki albo coraz powszechniejszych w użyciu kart kredytowych. W każdym banku są co najmniej dwa okienka kasowe, gdzie możemy dokonywać wpłat na nasze konto osobiste lub wypłacać z niego pieniądze. W bankach możemy również regulować rachunki za telefon, prąd czy mieszkanie. W urzędach także znajdują się kasy – wyrabiając jakieś dokumenty na przykład, musimy uiścić z tego tytułu odpowiednie opłaty. W firmach, w których jesteśmy zatrudnieni też umieszczone są kasy, tam możemy pobrać do ręki naszą pensję. Osobę zatrudnioną do pracy w kasie nazywamy kasjerem. Wiadomo, pieniądze same się gdzieś nie wpłacą, same się również nie wypłacą. Kasjerzy są ludźmi, którzy przyjmują od nas rachunki i wprowadzają do komputera dane umożliwiające jak najszybsze przeprowadzenie pożądanej transakcji. Kasjer przy kliencie przelicza pieniądze – w bankach, jeżeli chodzi o naprawdę bardzo duże kwoty, odbywać się to może na życzenie klienta na zapleczu. Kasjer ma prawo poprosić nas o pokazanie mu naszego dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego naszą tożsamość. Kasjer wydaje nam kwitki i zaświadczenia, że dokonaliśmy takiej, a nie innej transakcji. Kasjer w kinie czy w muzeach wydaje nam bilety wstępu i pobiera za nie stosowne opłaty. Kasjerzy w okienkach zwykle zmieniają się co jakiś czas, a jeżeli obsługa jednego okienka przez dwie osoby na zmianę nie jest możliwa, wówczas kasjer robi sobie przerwę, bo to też człowiek i przerwa w pracy ustawowo mu się należy. Kasjerami są głównie panie.

Kasowniki Kasowanie biletów kojarzy nam się przede wszystkim ze środkami komunikacji miejskiej. Wielu z nas bez wątpienia pamięta jeszcze te stare typy kasowników w autobusach czy tramwajach – takie metalowe, z długimi rączkami. Ciągle się zacinały i nastręczały pasażerom naprawdę wielu kłopotów. Zdarzało się i tak, że w całym autobusie żaden kasownik nie działał i działy się naprawdę niezłe cyrki, kiedy trafiło się na kontrolę. Gdzieniegdzie – ale raczej jest już to rzadkość – można takie kasowniki jeszcze spotkać. Obecnie kasowanie biletów w środkach miejskiego transportu jest znacznie łatwiejsze – metalowe kasowniki zostały zastąpione przez te elektroniczne. Kasownik elektroniczny to zwykle plastikowe urządzenie posiadające w środku specjalny czytnik – na biletach po jednej stronie znajdują się specjalne paski. Bilet umieszcza się w kasowniku paskiem do dołu, maszyna na chwilę go „pożera”, po czym wyskakuje nam kartonik z wybitą na nim datą i godziną. Z tymi kasownikami nie ma zazwyczaj problemów. Większość filmów we współczesnym przemyśle filmowym to produkcje nastawione głównie na zysk – i to spory zysk. Niektóre takie zamysły nie wypalają, ponieważ to, co miało wszystkich zakasować, okazało się w rezultacie straszliwym niewypałem z marnymi wynikami, jeżeli chodzi o oglądalność. Jednakże sporo takowych produkcji określa się mianem kasowego hitu. Przepis na kasowy hit jest naprawdę niezbyt skomplikowany. Przede wszystkim musi być świetny scenariusz, niekoniecznie ambitny, ale pozwalający na obsadzenie w głównym rolach najchętniej oglądanych gwiazd i gwiazdeczek. Te gwiazdy właśnie to kolejny niezwykle istotny element kasowego hitu. Znane nazwiska i znane twarze są tym, co przyciąga ludzi do kina – zwykle wyobrażamy sobie, że znani aktorzy są gwarancją dobrego filmu, ale to się mija z prawdą, bo i tym najlepszym zdarzają się wypadki przy pracy. Dzieła dopełnia reklama – obowiązkowo musi być wszędzie, każdy powinien ją zobaczyć i usłyszeć, film musi być znakomicie rozreklamowany.

Kredyt Jednym z najczęściej występujących kredytów na rynku jest kredyt komercyjny. Poprzez zawarcie takiej umowy bank zobowiązuje się do oddania do pełnej dyspozycji na wyznaczony czas określoną sumę środków pieniężnych. Osoba zaciągająca taki kredyt, czyli kredytobiorca zobowiązuje się natomiast podać cel kredytowania, jak również podejmuje się spłaty pożyczonej kwoty wraz z odsetkami. Wyróżniamy wiele funkcji takiego kredytu. Jedną z nich jest funkcja dochodowa, a więc zwiększanie środków pieniężnych na rachunku kredytobiorcy, inna to funkcja emisyjna polegająca na wprowadzaniu pieniądza, jako środka płatniczego do obiegu w gospodarce. Dodatkowo kredyt, jako element polityki ekonomicznej państwa pełni funkcję interwencyjną. Jednocześnie wywierając wpływ na wzrost dochodu w określonym segmencie rynku stanowi funkcję rozdzielczą. Dokonując podziału kredytów względem okresu ich spłacania wyróżnić możemy kredyty krótkoterminowe, w których okres ten wynosi do jednego roku, kredyty średnioterminowe ze spłatą w czasie od jednego roku do trzech lat oraz kredyty długoterminowe z okresem spłaty powyżej trzech lat. Wśród gospodarstw domowych najczęściej spotykane są kredyty średnioterminowe i długoterminowe. Biorąc pod uwagę rodzaj waluty, w jakiej udzielony został kredyt mamy do czynienia z tzw. kredytem dewizowym. Jest on udzielany najczęściej w kilku głównych, ogólne dostępnych na rynkach walutach obcych. Wyróżnić wśród nich możne na pierwszym miejscu amerykańskie dolary, następnie szwajcarskie franki, czy angielskie funty. Obecnie jednak, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej bardzo często zdarza się, że są to kredytu udzielane w walucie euro. Decydując się na tego rodzaju kredyt mamy do wyboru dwa rodzaje formy oprocentowania. Możemy wybrać oprocentowanie stałe lub oprocentowanie zmienne. Spłata kredytu dewizowego wraz z odsetkami i prowizją następuje natomiast zawsze, w walucie polskiej w przeliczeniu według kursu obowiązującego w dniu spłaty określonej raty lub całości kredytu. W przypadku kredytu dewizowego bardzo częsta mamy do czynienia również z występowaniem różnic kursowych, które w zależności od tego czy są dodatnie czy ujemne, mają wpływ na wielkość przychodów oraz kosztów ich uzyskania. Decydując się, więc na ten rodzaj kredytu, każdego dnia należy kontrolować kurs waluty, w której się ten kredyt zaciągnęło.